Mohlo to být i jinak?

7. října 2012 v 18:46 | Revl
Dnešní den sice co se týče počasí moc pěkný nebyl, ale já si aspoň odpočinul od podzimních prací na zahradě Usmívající se K dnešnímu tématu jsem se dostal náhodou při jedné debatě s bráchou.

Mohlo to být i jinak?

Mluvili jsme o jedné hře na počítači a o tom, že by to měl omezit. On mi na to řekl: "Hraju tuhle hru, protože jsem při tom šťastný." Já ho svým způsobem chápal, dřív jsem tuhle hru hrál opravdu hodně. Teď jsem toho téměř nechal. No řekl jsem mu, že možná kdybych dělal jiné věci a nehrál, mohlo být všechno jinak. A on se mě zeptal "A teď jsi šťastný?" Tahle otázka mě dost zaskočila. Upřímně jsem to nečekal. Když jsem se na chvíli nad tím zamyslel. Ano byl jsem šťastný. Mám po maturitě, vzali mě dál na školu a všechno je poslední dobou skvělé. Řekl jsem že "Ano, proč se ptá?" Začal mi vysvětlovat, že možná kdybych si nezvolil tuhle cestu, mohl jsem být třeba i šťastnější, ale rozhodně bych nedělal to, co teď, že je možná vlastně dobře, že jsem se rozhodl, jak jsem se rozhodl. Musel jsem nad tím přemýšlet. Tahle myšlenka mě trápila už hodně dlouho. Nakonec jsem musel uznat, že má asi pravdu. Znova jsem si prošel všechny rozhodnutí, která mě dovedli až sem. Ano, udělal jsem dobře, jednal jsem podle svého nejlepšího uvážení za dané situace v danou dobu. Potom jsme se bavili právě o paralelním vesmíru a alternativních realitách. O tom zas jindy.

Jde o to, že jedno rozhodnutí ovlivní rozhodnutí jiných a kolikrát spustí řetězec různých událostí. Ukážu vám to na názorném příkladě. Já začal psát knížku. Mamka dřív taky něco napsala, ale nechala toho a teď začala uvažovat, že by s tím přeci jen něco udělala. Nebo Mamka založila naši kroniku, vlastně ani nevím proč Usmívající se A já si o něco později založil deník. Když jsem později četl starší zápisy, musel jsem uznat, že jsem ušel opravdu velký kus cesty. A mohl jsem se z těch chyb a věcí poučit. Nic z toho by však nevzniklo, kdyby mamka nezaložila tu kroniku. Někdy prostě jedno rozhodnutí ovlivní příběhy jiných.


Pěkný zbytek dne přeje Revl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama